KŁ   "JELEŃ" w Łobzie
 
Data założenia: 1947r.  pod nazwą koło Łowieckie nr 1 w Łobzie. Było pierwszym na terenie ówczesnego Powiatu Ławiczka (obecnie Resko) z siedzibą w Łobzie. Nazwę "Jeleń" przyjęto w latach 50-tych. Początkowo koło gospodarowało na trzech obwodach o pow. 21 tyś. ha. Na polowania jeżdżono wozami konnymi, a w zimie saniami, słynnym woźnicą tamtych wypraw był Stanisław Parchimowicz.

Założyciele: Stanisław Giernacki, Stanisław Nakiela, Bolesław Wożniak.

Obecnie koło liczy 50 członków ( w tym 2 niemacierzystych ) + 1 stażysta.

Obecny skład zarządu: 
- prezes Jan Szymko
- łowczy Zygmunt Szlandakowski
- skarbnik Katarzyna Walczak-Gawlik
- sekretarz Maciej Krawczak

Adres koła:  73-150 Łobez , ul. Spokojna 6

Zasłużeni myśliwi: Henryk Górski (długoletni łowczy w przeszłości), Tadeusz Rabiejewski (zajmujący się życiem kulturalnym w kole, organizator konkursów dla młodzieży, prowadzący szkolenia strzeleckie), Tadeusz Danowski (miłośnik i hodowca psów myśliwskich, współpracujący czynnie w pracach ZO w Szczecinie).

Stanice myśliwskie: na terenie obwodów postawiono dwie "Hubertówki". Stoją w atrakcyjnych miejscach, w nich odbywają się spotkania myśliwskie, rodzinne, są dostępne dla społeczeństwa.

Łowisko: Koło "Jeleń" dzierżawi dwa obwody łowieckie o łącznej powierzchni 14 tys. ha. Obwód nr 152 stanowi leśny, zwarty kompleks z okalającymi go polami i łąkami, w którym znajdują się jeziora: Głębokie, Karnice, Rekowo. Doskonała ostoja dla jeleni i dzików. Obwód nr 155 to obwód typowo polny, bogaty w akweny wodne, trzcinowiska i użytki ekologiczne (jeziora: Woświn, Mielno, Sambór Duży, Sambór Mały). Oprócz zwierzyny grubej bytuje tu też spora populacja ptactwa wodnego. Związane jest to z dużym udziałem wód w tym łowisku.

Pozyskanie: Pozyskanie zwierzyny w sezonie 2006/07 wynosiło:
 jelenie - 34 szt., 
dziki - 180 szt., 
sarny - 138 szt. 

Trofea: myśliwi posiadają zdobyte w łowiskach trofea - wieńce jeleni, parostki kozłów i oręża dzicze. Kol. W. Chowański w roku 1986 strzelił ) wilka - waderę w okolicy wsi Karwowo.
Myśliwi  koła posiadają  38 trofeów medalowych: 2 złote, 9 srebrnych, 27 brązowych
Sztandar KŁ Jeleń w Łobzie

aktualizacja 14.05.2012

[Do góry]