Jubileusze kół łowieckich w okręgu szczecińskim

W roku 2009 jubileusze obchodziły następujące koła:

60 - lecie KŁ "ORLIK" w Szczecinie

  W dniu 19 września 2009 roku Koło Łowieckie "Jeleń" w Chojnie obchodziło swój jubileusz 60 - lecia. Uroczystość odbyła się na Placu Konstytucji 3 Maja oraz w Centrum Kultury w Chojnie. Na jubileusz zostało zaproszonych wielu gości. Władze samorządowe i łowieckie reprezentowali m.in. starosta powiatu gryfińskiego - Wojciech Konarski, burmistrz Chojny - Adam Fedorowicz, burmistrz Cedyni - Adam Zarzycki, Prezes ORŁ w Szczecinie - Zygmunt Leszczyński, Łowczy Okręgowy - Wiesław Dobrzeniecki, członek Kapituły Odznaczeń Łowieckich - Józef Serdyński, wicełowczy krajowy - Zygmunt Jasiński, Nadleśniczy Nadleśnictwa Chojna - Andrzej Wysocki. Przybyli również członkowie zaprzyjaźnionych kół łowieckich oraz myśliwi z rodzinami. Obchody rocznicy rozpoczęły się Mszą Świętą odprawioną w Kościele Mariackim, którą celebrował ks. Antoni Chodakowski wraz z ks. Jackiem Fabiszakiem - duszpasterzem środowiska myśliwych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej i ks. Augustynem Koziorem - byłym członkiem KŁ "Jeleń". Po mszy udano się do Centrum Kultury, gdzie przybyłych gości przywitał gospodarz uroczystości, prezes Koła - Mariusz Rataj. aprezentowano multimedialną historię Koła, a następnie głos zabrali przedstawiciele władz samorządowych i łowieckich oraz przedstawiciele Kół. Popłynęła rzeka podziękowań i życzeń, miło było też posłuchać wspomnień o założeniu Koła "Jeleń" i o przyjacielskich stosunkach w nim panujących. Po prezentacji udekorowano zasłużonych myśliwych odznaczeniami łowieckimi, a Koło otrzymało Złoty Medal Zasługi Łowieckiej, który został uroczyście przypięty do sztandaru. Obchody 60 - lecia Koła uatrakcyjniali sygnaliści z Monachium i uczniowie Technikum Leśnego z Rzepina grający hejnały łowieckie. Po uroczystościach wszyscy zasiedli do myśliwskiej biesiady na Placu Konstytucji, gdzie podawano wspaniałą, pieczoną dziczyznę.

 60 - lecie KŁ "JELEŃ" w Chojnie 


Historię Koła można było prześledzić odwiedzając wystawę w Galerii Centrum Kultury, która została tego dnia uroczyście otwarta. Z okazji jubileuszu Zarząd KŁ "Jeleń" ogłosił konkurs plastyczno - fotograficzny dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się także w sobotnie popołudnie. W kategorii od 7 do 9 lat, pierwsze miejsce zajął Julian Dumicz z Koła Plastycznego "Akwarele" z Morynia. W kategorii od 10 do 12 lat pierwsze miejsce przypadło Annie Kulik z SP w Nawodnej. W kategorii od 13 do 15 lat pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Drzyzga z SP Nr 2 w Chojnie. Zwycięzcy i wyróżnieni zostali nagrodzeni cennymi nagrodami, m.in. rowerami, aparatami fotograficznymi i lornetkami. Uroczyste obchody 60 - lecia zakończyły się Balem Myśliwskim w Restauracji "Rycerska".

 


60 - lecie KŁ "NEMROD" w Lipianach


Obchody 60 - lecia powstania Koła Łowieckiego "Nemrod" w Lipianach zainaugurowała dnia 24.10.2009 roku uroczysta Msza Hubertowska w Kościele w Lipianach. Pośród jej uczestników znaleźli się zaproszeni goście, myśliwi i ich rodziny. Po Mszy Św. uroczystości były kontynuowane w miejscowym Domu Kultury, gdzie przedstawiciele władz okręgowych PZŁ nadali Kołu najwyższe odznaczenie łowieckie - "ZŁOM". Uroczystości zakończył bal trwający tradycyjnie do "białego rana". Koło Łowieckie "Nemrod" w Lipianach liczy na dzień dzisiejszy 42 członków. Gospodarka łowiecka prowadzona jest na obwodzie o powierzchni 12800 ha. Skład zarządu w dniu Jubileuszu był następujący: Kazimierz Guźniczak - prezes, Zbigniew Prywerek - łowczy, Henryk Szczęśniak - wicełowczy, Bogdan Muskała - sekretarz, Robert Marszałek - skarbnik. 
 

 


45 - lecie KŁ "DIANA" w Szczecinie


W roku 2009 koło łowieckie "Diana" w Szczecinie obchodziło swoje 45 lecie powstania. Był to historyczny moment dla koła z uwagi na fakt, iż zostało ono odznaczone Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej oraz został nadany mu sztandar. Ze względu na tak znaczące okoliczności, myśliwi koła łowieckiego "Diana" w Szczecinie zadbali o właściwą oprawę tych wydarzeń. W dniu 3 października w Rewalu zorganizowali uroczyste obchody jubileuszu, w których uczestniczyli znamienici goście oraz członkowie koła wraz z rodzinami. Centralnym momentem uroczystości była Msza św. ku czci św. Huberta, w czasie której został poświęcony sztandar koła. Mszę świętą odprawił ks. Jacek Fabisiak - duszpasterz myśliwych Archidiecezji Szczecińsko - Kamieńskiej. Rodzicami chrzestnymi zostali Bożena Borkowska i nadleśniczy Wiesław Rymszewicz. Przekazania sztandaru dokonał prezes ORŁ w Szczecinie i członek Naczelnej Rady Łowieckiej Zygmunt Leszczyński. W imieniu członków koła sztandar przyjął Prezes koła Marek Zdanowicz. Podczas uroczystości za indywidualne zasługi zostali wyróżnieni dwaj członkowie koła: Eugeniusz Kijas - Brązowym Medalem Zasługi Łowieckiej oraz Marek Zdanowicz - Medalem za Zasługi dla Łowiectwa Ziemi Szczecińskiej. Atmosferę tradycji i właściwy nastrój uroczystości nadawała oprawa muzyczna w wykonaniu sygnalistów myśliwskich.
Podczas uroczystości goście mieli okazję zapoznać się z bogatą kroniką koła oraz dokonać w niej wpisu. Opisane w niej momenty pozwalały zapoznać się z ważnymi wydarzeniami z życia koła. W chwili obecnej do koła należy 33 myśliwych, którzy mogą się pochwalić licznymi sukcesami m.in. na zawodach strzeleckich oraz konkursach kynologicznych. Koło gospodaruje na niedużej powierzchni ponieważ dzierżawi dwa przylegające do siebie obwody o łącznym areale około 6500 ha. Na tym terenie myśliwi wybudowali dwie stanice myśliwskie, 14 paśników i 60 lizawek. Dużym wyzwaniem dla myśliwych jest stale prowadzona akcja introdukcji bażanta oraz dzikiego królika, bardzo utrudniona z uwagi na dużą liczbę drapieżników.


Wszystkie zamieszczone w całości  teksty pochodzą od  kół łowieckich.

 


 
                         [Do góry]