Zespół Sygnalistów Myśliwskich "Gryf"

     Zespół rozpoczął swą działalność na początku 1996 roku. Początkowo nosił nazwę „Klan­gor", a w jego skład wchodziły trzy osoby: Przemysław Gromada (kierownik zespołu), Marek Kozłowski i Michał Talma. Ta grupa debiutowała na I Przeglądzie Zespołów Sygnalistów Myśliwskich Regionu Pomorze na Zamku w Gniewie 16.06.1996 r., zdobywając I wyróżnienie w podziale bezklasowym. Tę datę przyjęto jako oficjalny początek działalności zespołu.  
Zespół sygnalistów "GRYF" (fot. D.R. Janowski)
           W kwietniu 1997 roku odbył się w Przechlewie VI Krajowy Przegląd Sygnałów, Wiersza i Pio­senki Myśliwskiej im. Rafała Mnicha. Podczas tego konkursu doszło do integracji kolejnych trąbiących myśliwych z regionu szczecińskiego, przyszłych członków zespołu. Wymogi organizatorów konkursu doprowadziły do stworzenia nazwy „Gryf", która odtąd przyjęta się na stałe.

Zespół poszerzaj swój skład personalny i wzbogacał instrumentarium. Opiekunem i subwentorem Zespołu jest Zarząd Okręgowy PZŁ w Szczecinie. To właśnie dzięki jego finansom możliwe było dokonanie wielu cennych zakupów, oraz rozwój tej przepięknej tradycji myśliwskiej, jaką jest sygnalistka. Przede wszystkim rozbudowano instrumentarium do poziomu profesjonalnego, Zespół posiada następujące instrumenty: rogi Pless naturalne, rogi Pless wentylowane, rogi Par (orce w stroju B i Es. Na konkursach obok umiejętności muzycznych, zespól prezentuje także tradycyjne stroje - posiada, dzięki ZO PZŁ w Szczecinie, komplety mundurów. Prawdziwą „piętą achillesową" Zespołu jest jednak fakt, iż każdy z jego członków mieszka w zupełnie innej miejscowości, w różnych krańcach okręgu! Dzięki pomocy ZO można, choć raz w miesiącu prowadzić ćwiczenia i trenować wspólną grę. Z powodu powyższych niedogodności, w dwójnasób cieszy i napawa dumą to, że zespół doskonale wypada w porównaniu z takimi, które trenują codziennie. Osiągnięcia Zespołu „Gryf" stawiają go w aktualnej czołówce krajowej. Warto też dodać, że nikt z jego członków nie posiada wykształcenia, muzycznego. Wyniki i sukcesy wypracowane zostały z prawdziwym umiłowaniem myśliwskiego rogu i są efektem szeroko pojętej łowieckiej pasji. Obecny skład Zespołu: Przemysław Gromada (kierownik), Marek Jankowicz, Rafał Pakuła, Jarosław Sinica, Kamila Szalewska. Ponad to w skład zespołu wchodzili poprzednio: Krzysztof Augustyniak, Marek Kaczmarek, Marek Kozłowski i Jacek Pokorski.

Zespół „Gryf" współpracuje z Komisją Etyki, Tradycji i Zwyczajów Łowieckich przy ZO PZt w Szczecinie. Oferuje swój udział na imprezach strzeleckich, kynologicznych i na podczas innych okazji. Organizowane na coraz szerszą skalę msze hubertowskie mające ukazać piękno tradycji łowieckich są także okazją do prezentacji umiejętności Zespołu. Można myśliwym i społeczeństwu pokazać kulturę, którą tak pięknie opisywał chociażby nasz narodowy wieszcz w „Panu Tadeuszu". Poza uroczystościami, członkowie zespołu pojawiają się na polowaniach zbiorowych, często dewizowych, gdzie brzmienie rogu w kniei podnosi naszą kulturę myśliwską na najwyższy poziom. Aby stawało się to powszechne, szkoleni są z zakresu gry na rogu, młodzi adepci łowiectwa.

Zespół "GRYF" podczas mszy Hubertowskiej 2002 r. (fot. D.R. Janowski)Zespół „Gryf" wykonuje całą gamę sygnałów myśliwskich obecnie stosowanych i obowiązujących. Wykonujemy marsze i fanfary, klasyczną muzykę myśliwską, w skład, której wchodzą: Msza Hubertowska Reinholda Stiefa, zbiory kompozycji W.A. Mozarta, L. van Beethovena, C.M. Webera, G. Rossiniego i innych. Utrudnieniem w wykonywaniu wspomnianych nietypowych kompozycji są trudności w zdobyciu zapisów nutowych, oraz potrzeba wielkiej ilości czasu na treningi.

Zespół „Gryf" z powołania dba o kultywowanie tradycji. Mając na uwadze wiekową historię, pragnie zadbać o to, aby głosu rogów nie zabrakło w polskiej, a szczególnie w pomorskiej kniei. Dźwięki rogów, tak piękne i wzruszające, powstały z umiłowania borów pełnych zwierza, w porankach dymiących oparami mgieł, przy blasku leśnych ognisk oświetlających zwierzynę leżącą na pokocie. Już dwa wieki temu Adam Mickiewicz, opisując „koncert Wojskiego", podkreślaj że: „w graniu na rogu była łowiectwa historyja krótka". Oby jak najdłużej myśliwskie granie towarzyszyło szczecińskim myśliwym.

Najważniejsze osiągnięcia Zespołu „Gryf":

1. I wyróżnienie przy podziale bezklasowym (Zamek Gniew, 16.06.1996 r),

2. II miejsce w klasie „B" (Przechlewo, 25-26.04.1997 r.), 

3. II miejsce w klasie „B" zespołowo, II miejsce solowa P Gromada, III miejsce R. Pakuia w klasie „A" (kl. mistrzowska), II miejsce M. Jankowicz w klasie „B (Przechlewo. 24-25.04.1998 r.),

4. I miejsce w klasie „B" (Przechlewo, 23-24.04.1999 r,), 

5. I miejsce w kat. solowej P Gromada w kl. „A" (Pszczyna, 29.05.1999 r.),

6. I miejsce w kl. "A' (Bytów, 18.09.1999 r.),

7. I miejsce w kl. „B" (Przechlewo, 29-30.04.2000 r.), 

8. III miejsce w kl. „A" (Bytów, 15.09.2000 r.),

9. II miejsce w kl. „B", wicemistrzostwo Polski w grze zespołowej (Ciechocinek, Mistrzostwa Polski 1-2.06.2001r.). 

10. II miejsce w kl. „A" kat. solo P Gromada, II miejsce w kl. „B" K. Szalewska, II miejsce w kl. „L" J. Sinica (Barwice. 9.06.2001 r.),

11. II miejsce w kl. „8" (Bytów, 23.09.2001 r.).

 

                         [Do góry]