XIII I XIV MIĘDZYNARODOWE KONKURSY TROPOWCÓW JAMNIKÓW GRĘBOWO 2012 

  

            

       XIII I XIV MIĘDZYNARODOWE KONKURSY TROPOWCÓW JAMNIKÓW
GRĘBOWO 2012 


Tradycyjnie jak co roku od 10 lat w ostatni weekend lipca w Grębowie i okolicznych lasach jamniki wszystkich ras zmagały się ze sztucznymi tropami, które miały je doprowadzić do dzika. Ze względów praktycznych była to wypchana skóra dzika, z którego pieczeń uczestnicy konkursu mieli mieć przyjemność skonsumować pierwszego dnia konkursów po zakończeniu pracy psów na tropach.
Sekretariat konkursów -rejestrują się Czesi i kol.Wolny. Na oba konkursy zgłoszono 26 psów. Jak zwykle najliczniej prezentowali się Czesi-17 psów następnie Polacy-7 psów i tylko 2 psy z Niemiec. Nie towarzyszyły naszej imprezie jak przez poprzednie 14 lat imprezy Związku  Kynologicznego-Piknik Klubu Jamnika i Krajowa Wystawa Jamników, odwołane niemal w ostatniej chwili ze względów finansowych. Ale i tak trzon uczestników konkursów stanowili od lat ci sami przewodnicy psów i Oni zapowiadali „restytucję” Pikników. 
Sekretariat konkursów -rejestrują się Czesi i kol.Wolny.
Szczególnie należy podziwiać przybyłych z Czech państwa Marię i Władysława Filipków. Odwiedzają Grębowo od początku istnienia grębowskich konkursów mimo podeszłego wieku i trudów podróży-z Pragi. W tym roku pan Władysław przeszedł amputację prawej nogi, ale wiedząc już w zeszłym roku o czekającej operacji zmusił lekarzy by Go” wyszykowali na Grębowo”. 

Pan Filipek wśród swoich ziomków przy „końcowym”tropie.
Bardzo miłą niespodzianką był start dwóch jamników szorstkowłosych w rękach polskich myśliwych, jednego kolegi z Bydgoszczy i szczecinianina Krzysia Grzelaka. Obaj jak się okazało osiągnęli doskonałe wyniki, ”wykaszając” gości. W bardzo sympatycznej atmosferze wieczorem w piątek odbyło się otwarcie XIII Międzynarodowego Konkursu Tropowców Jamników. Przewodniczący Komisji Kynologicznej ORŁ powitał przewodników psów i Komisję Sędziowską pod przewodnictwem Jolanty Brabletz z Poznania oraz zaprosił przewodników do losowania numerów startowych. Piętnaście minut później rozpoczęła się pierwsza konkurencja konkursu czyli odłożenie, którą zaliczyły wszystkie psy w większości z najwyższymi ocenami.
O zmroku koledzy z kamieńskich kół łowieckich „Jeleń” i Żubr” w towarzystwie kolegi Piotra Małeckiego z koła „Jeleń” Poznań ruszyli przygotowywać ścieżki tropowe w liczbie 27, każda o długości około 600 metrów. Ruszą na nie zgodnie z decyzją  "Polaków i Czechów rozmowy". Kol.Łukasz Wolny i pani Bożena Bundz. sędziego głównego w sobotę o 7,30 w dwóch grupach psy ze swoimi menerami. Ale piątek wieczór to czas na „tradycyjne długie Polaków i Czechów rozmowy” przy dyskretnej muzyce serwowanej przez kolegę Kazia Mundziakiewicza (KŁ”Żubr”) i bufecie prowadzonym przez ładne i sprawne dziewczyny. 

Niektóre rozmowy trwały jeszcze grubo po północy, ale nie zakłócały spokojnego snu na polu namiotowym-wcześniej był to również teren wystawy. 

W sobotni poranek przy pięknej pogodzie w towarzystwie czterech zespołów sędziowskich zawodnicy ruszyli na ścieżki tropowe. Upalna pogoda nie ułatwia pracy tropowcom, ale obfita rosa pozwoliła większości psów z różnymi wynikami zaliczyć konkurencje. 
Lenka Fairaislova z sędziami J.Brabletz i J.Sajnógiem rozpoczyna tropienie.
Ogółem psy w sobotę zdobyły 18 dyplomów w tym 9 dyplomów I stopnia. A oto wyniki w poszczególnych rasach (każdy dzień konkursu to trzy oddzielne konkursy -dla jamników krótkowłosych,długowłosych i szorstkowłosych,przy czym w każdej rasie musi startować minimum 6 psów by zwycięzca z dyplomem I stopnia mógł uzyskać certyfikat-CACIT- (na championa pracy.) 

 

 

 Jamniki krótkowłose.
1.MISO z Pisarskiej Wsi-100 pkt dypl.I st. CACIT- właściciel Barbara Zimoch-Polska
2.FAVOLA Luca of Lady Erica-92 pkt dypl.I st. właściciel- Maria Filipkova- Czechy
3.MAGIC KNAGHT Basta -90 pkt dypl.I st. właściciel – Marketa Pavlova- Czechy

Jamniki długowłose
1.NIEZAPOMINAJKA Murkamka-jamn.długowł króliczy-100 pkt dypl.I st –CACIT-właśc.Bożena Bundz Szczecin PL
2.Excellmagic E’CENTURI OF SUCCESS-82 pkt dypl.I st- właściciel-Lenka Fairaislova –Czechy
4 psy zdobyły dyplomy III stopnia.

Jamniki szorstkowłose
1.SANTOS Herbu Knieja -92 pkt dypl.I st –CACIT-CPC- właściciel-Krzysztof Grzelak –Szczecin-Polska
2.FATIMA Mirojan Bohemia- 90 pkt dypl.I st- właściciel Jaroslav Švec -Czechy
3.HASEL von der Bismarck-Eiche- 90 pkt dypl.I st – właściciel Friedhelm Kriege –Niemcy
4.BETA Stary Trop – 84 pkt dypl. I st –właściciel – Łukasz Wolny –Bydgoszcz-Polska
4 psy uzyskały dyplomy III stopnia.

Około godziny 14-ej praca psów na ścieżkach XIII-ego MKTJ dobiegła końca,a w „bazie wypadowej” czekała na przewodników ,sędziów i obsługę konkursu pieczeń z dzika-palce lizać.
Następnie sędzia główny pani Jolanta Brabletz dokonała oceny konkursu ,wręczyła dyplomy i puchary ,a przewodniczący komisji kynologicznej wręczył nagrody. Zwycięzki jamnik szorstkowłosy tradycyjnie otrzymał puchar od państwa Teresy i Piotra Lewandowskich z Zielonej Góry.(Ich jamnik szorstkowłosy MAX brał udział w grębowskich konkursach norowców-teraz poluje u św.Huberta).Chwila oddechu i już rogi myśliwskie kolegów Łukasza Wolnego i Marka Jankowicza sygnałem na polowanie wzywają do losowania numerów na konkurs XIV-ty i konkurencję odłożenie. 


Rogi myśliwskie w akcji.
Wszystko przebiega bardzo sprawnie i można wrócić do biesiadowania,bo bufet zapachami kusi i tematów do rozmowy jak to u „psiarzy” nigdy nie brakuje. 
Niedzielny konkurs zapowiadał się „wilgotnie” delikatnie to nazywając,ale jak się okaże około godziny 14-ej startujące tego dnia 24 psy wykonały w strugach deszczu jeszcze lepszą pracę.Wprawdzie zdobyły tylko 16 dyplomów,ale za to 11 I-ego stopnia. Okazuje się,że deszcz to tradycyjnie dobra pogoda myśliwska,a przecież większość startujących psów to były jamniki miniaturowe i królicze szczególnie długowłose.Szczególnie cieszy fakt,że psy w rękach polskich myśliwych pracujące doskonale w łowisku spisały się „na maksa” na konkursie. 

 

Bufet pod strzechą. Krzysiu Grzelak i sędziowie R.Nowicki i St.Ginter oraz Piotr Małecki(transport). Krzysiu Grzelak i Jego SANTOS zaliczyli właśnie "maksa".

Wyniki XIV MKTJ –Grębowo 2012 .

Jamniki krótkowłose
1.PEGGY Fino Bohemia – 100 pkt dypl.I st-CACIT-CPC-właściciel Maria Filipkova – Czechy
2.MAGIC KNIGHT Basta – 90 pkt dypl.I st- właśc.. –Marketa Pavlova –Czechy
3.MISO z Pisarskiej Wsi -90 pkt dypl. I st – właśc.. – Barbara Zimoch –Polska

Jamniki długowłose
1.NIEZAPOMINAJKA-Murkamka -100 pkt-dypl. I st –CACIT-CPC –właśc.Bożena Bundz-Polska
2.HYPERION HIPPO Anamsunamon -90 pkt-dypl.I st- właśc..Jana Irinkovova – Czechy
3.SASANKA Murkamka – 90 pkt –dypl. I st- właśc..Bożena Bundz
4.SKAMANDROS SORBON Anamsunamon – 80 pkt – dypl.IIIst-właśc.Gabriela Kralova-Czechy

Jamniki szorstkowłose
1.BETA Stary Trop -100 pkt-dypl.I st-CACIT-CPC-właśc.Łukasz Wolny- Polska
2.SANTOS Herbu Knieja -100 pkt-dypl.I st-właśc.Krzysztof Grzelak –Polska
3.FATIMA Mirojan Bohemia -90 pkt-dypl.I st-właśc.Jaroslav Švec-Czechy
4.Revestreken’s MYCTIC – 90 pkt-dypl.I st-właśc.Michaela Novotna –Czechy
5.ELVIRA z Vrchanova -90 pkt-dypl.I st-właśc.Miluše Bittnerova
Był jeszcze 1 dyplom II stopnia i 3 dyplomy III stopnia.

Prezes ORŁ Z.Leszczyński w rozmowie z Vice-prezeską Klubu Jamnika I.Małecką. Tradycji stało się zadość, konkurs się skończył i deszcz z chwilą przybycia prezesa Okręgowej Rady Łowieckiej w Szczecinie kolegi Zygmunta Leszczyńskiego ustąpił miejsca słońcu. Można było przystąpić do dekoracji zwycięzców -dyplomami, pucharami i medalami za dyplomy I stopnia oraz wręczyć ufundowane przez Zarząd Okręgowy PZŁ nagrody. 

Podsumowania obu konkursów dokonała pani Jolanta Brabletz sędzia główny konkursu, podkreślając wysoki poziom startujących psów oraz jak zwykle sprawną organizację


Przewodniczący Komisji Kynologicznej dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i obsługi konkursu zaprosił na mały jubileusz-XV Międzynarodowy Konkurs A tak to się zaczęło w Grębowie w 1995 roku. Tropowców Jamników co zbiegnie się z 90-cio leciem Polskiego Związku Łowieckiego w 2013 –ym roku. Ostatnie słowo należało do prezesa ORŁ ,jak zwykle w ciepłych słowach skomplementował organizatorów, podziękował zawodnikom i również zaprosił na kolejne konkursy. 

 Na koniec sakramentalną formułą zamknął XIII i XIV Międzynarodowy Konkurs Tropowców Jamników Grębowo 2012.Nad głowami zebranych z dwóch rogów myśliwskich popłynął hejnał „DARZ BÓR” .


                                                                                                            

             Tekst i zdjęcia:J.Walter

 

 
Sekretariat konkursów -rejestrują się Czesi i kol.Wolny.
  
  Pan Filipek wśród swoich ziomków przy „końcowym”tropie.
 
"Polaków i Czechów rozmowy".
 
 
Kol.Łukasz Wolny i pani Bożena Bundz.
  
Lenka Fairaislova z sędziami J.Brabletz i J.Sajnógiem rozpoczyna tropienie.
 
Rogi myśliwskie w akcji.
 
Bufet pod strzechą.
 
Krzysiu Grzelak i sędziowie R.Nowicki i St.Ginter oraz Piotr Małecki(transport).
 
Krzysiu Grzelak i Jego SANTOS zaliczyli właśnie "maksa".
 
Prezes ORŁ Z.Leszczyński w rozmowie z Vice-prezeską Klubu Jamnika I.Małecką.
  
A tak to się zaczęło w Grębowie w 1995 roku.

·         

                        autor: Janusz Walter  data publikacji: 4.08.2012 r.

[Do góry]