Konkurs Pracy Tropowców i Posokowców - Grębowo 29.04.2012 r.

  

            

       Konkurs Pracy Tropowców i Posokowców 
 Grębowo 29.04.2012 r.


Oba konkursy odbyły się 29 kwietnia br. jak zawsze w Grębowie na terenach obwodów łowieckich kamieńskich Kół "Jeleń" i "Żubr". Tradycyjnie koledzy z tych Kół przygotowali ścieżki tropowe i obsługiwali razem z członkami Komisji Kynologicznej cały konkurs.

W klasie posokowców zgłoszono trzy psy, a w tropowcach trzynaście psów i przeważały gończe polskie i słowackie.
Co  bardziej pocieszające niemal 100% zgłoszonych psów było w rękach myśliwych i to z naszego okręgu.
Niestety na zbiórce przed Komisją sędziowską pod przewodnictwem pani Anny Jedlińskiej z Bydgoszczy stanęły dwa posokowce bawarskie i sześć tropowców, trzy gończe polskie, jeden słowacki i dwa jamniki długowłose królicze.
Piękna słoneczna pogoda i długi okres bezdeszczowy nie sprzyja pracy posokowców i tropowców. Farba szybko wysycha i odwiatr racic dziczych, którymi układano tropy "odparowywał". Jednak wszystkie startujące psy z większym lub mniejszym trudem wykonały oczekiwaną od nich pracę.

Może nie najlepiej wypadła praca młodych posokowców, bo jednak nie wypracowały takiej ilości punktów, która dałaby im dyplomy. Ale był to ich pierwszy konkurs, a ścieżka tropowa miała kilometr długości i leżała ponad 18 godzin.
Największą ilość punktów zdobyła ALMA z Kniei Zgorzeleckiej kolegi Franciszka Błaszaka, a drugą była mająca o punkt mniej  11-to miesięczna KSENA z Bańskiego Dworu kolegi Józefa Żurowskiego.

Na 600-metrowych ścieżkach tropowców triumfował gończy polski BAZYL Jednorożec kolegi Bartłomieja Barana, który wykonując oznajmianie uzyskał 115 punktów i dyplom I stopnia, jednocześnie kolega Baran został przez sędziów uznany najlepszym przewodnikiem.

Drugą lokatę zajęła maleńka NIEZAPOMINAJKA Murkamka jamniczka długowłosa królicza weteranki grębowskich konkursów pani Bożeny Bundz-100 punktów i dyplom I stopnia oraz puchar dla najlepszej suki od Hodowli Sfora Zadory

Trzecią lokatę zajął gończy polski DUNAJ z Buczynowych Wąwozów kolegi Zbigniewa Białeckiego również dyplom I stopnia.

Czwarty był jamnik długowłosy króliczy NARCYZ Murkamka pani Bożeny Bundz z dyplomem III stopnia,a piąta lokata przypadła DUBLI z Buczynowych Wąwozów kolegi Rysia Czeraszkiewicza również z dyplomem III stopnia. 
Jedyny gończy słowacki IVANHOE Venator Magnus kolegi Jacka Tołłoczki miał zły dzień i nie wypracował koniecznej do dyplomu ilości punktów.

Sędzia główny konkursu stwierdziła, że okręg szczeciński stoi "potęgą" gończych polskich i tylko należy się spodziewać, że na przyszłe konkursy zjawi się ich pełna stawka. Tym bardziej, że nasz Zarząd Okręgowy nie szczędzi środków na nagrody i puchary oraz jak zawsze na "coś na ząb", by nikt nie opuszczał Grębowa nawet jeżeli bez dyplomu to nie "o suchym py..u".

Za trzy miesiące najbardziej popularny w kraju i za granicą Międzynarodowy Konkurs Tropowców -Jamników, więc już teraz Komisja Kynologiczna ORŁ serdecznie zaprasza do udziału "jamnikarzy", a kolegów myśliwych i miłośników jamników na 28 i 29 lipca do Grębowa k/Kamienia Pomorskiego.

 


                                                      Janusz Walter 
  
  
 
 
 
 
 

·         

                        autor: Janusz Walter  data publikacji: 9.05.2012 r.

[Do góry]