VII i VIII Międzynarodowy Konkurs Tropowców dla Jamników- Grębowo 2009

  

            W dniach 25-25.07.2009 r. w Grębowie odbył się VII i VIII Międzynarodowy Konkurs Tropowców Jamników – 
Grębowo 2009.

           Ostatni weekend lipca w Grębowie należał do jamników. Szczególnie upodobali sobie grębowskie konkursy goście zagraniczni i to już od pierwszych konkursów dla norowców. W tym roku było zgłoszonych 21 zagranicznych psów na ogółem zgłoszonych 41.Goście zagraniczni z Czech,Finlandii,Niemiec,Norwegii i Słowacji stawili się w komplecie, nie stawiły się wszystkie psy z Polski. Ale i tak na starcie VII Konkursu stanęła rekordowa stawka 37 psów. W piątek wieczorem odbyła się pierwsza konkurencja „odłożenie”, którą z różnymi wynikami zaliczyły wszystkie psy.

          Tradycyjnie w piątki przed konkursami odbył  się Piknik Klubu Jamnika który gromadzi miłośników jamników wszystkich ras, tych którzy startują w konkursach i tych biorących tylko udział w Krajowej Wystawie Jamników, a która towarzyszy konkursom od 12 lat i jest dowodem na doskonałą współpracę PZŁ i ZKwP .Piknik to towarzyskie spotkanie przy grilu, ognisku i muzyce Karaoke (sponsorowanej!) do późnych godzin nocnych. O godzinie 7.00 róg myśliwski sygnałem „na łowy” wzywa przewodników z psami do pracy na ścieżkach tropowych. Jamniki podzielono  na grupy według rodzaju włosa, niezależnie od wielkości. Startowało 6 jamników długowłosych, 10 krótkowłosych i 21 szorstkowłosych najbardziej popularnych wśród myśliwych zarówno w Polsce jak i w Czechach.

       VII Konkurs wśród jamników długowłosych wygrała suczka URMEL vom Rottelbach Bettiny Limberg z Niemiec,drugi był pies HYPERION HIPPO Anamsunamon Jany Irinkovovej z Czech, a trzecia suczka SASANKA Murkamka Bożeny Bundz ze Szczecina.

       Wśród jamników krótkowłosych zwyciężyła suczka RUSSKIY ASSORTI’C INTRIGA Aleksandry Dembiniok z Mikołowa,drugą lokatę zajęła suczka CHANEL CAKE Canis Venator Ewy Kowalewskiej z Gdańska, trzecią lokatę zajął pies GLENNY Cheiron Bohemia Marii Filipkovej z Czech.

Jamniki szorstkowłose w pięknym stylu wygrała z kompletem punktów suczka RYTA z Kochanecke Ĉernavy Karela Sykory z Czech, drugą lokatę zajął pies ALMONTE Hycon Lenki Fairaislovej z Czech,a trzecią suczka HARFA Sfora Zadory Mirosławy Szczap-Walter z Kamienia Pomorskiego.

        Na podsumowaniu pierwszego dnia  konkursów list z gratulacjami i życzeniami od burmistrza Kamienia Pomorskiego Pana Bronisława Karpińskiego przekazał vice burmistrz Andrzej Jędrzejewski.

Na starcie VIII Konkursu stają 34 psy, bowiem 3 wycofali przewodnicy. Jednak efekty tego dnia według oceny komisji sędziowskiej, której przewodniczyła Jolanta Brabletz z Poznania są znacznie lepsze, więcej zdobytych dyplomów i wyższe punktacje.

        W jamnikach długowłosych powtórka wyników VII Konkursu.

Jamniki krótkowłose ponownie wygrywa suczka RUSSKIY ASSORTI’C INTRIGA Aleksandry Dembiniok, drugą lokatę zajął pies ENNO of Lady Erica Tomasza Nechvatala z Czech,a trzecią pies GLENNY Cheiron Bohemia Marii Filipkovej z Czech.

        W jamnikach szorstkowłosych nastąpiła „roszada” ,wygrała suczka HARFA Sfora Zadory Mirosławy Szczap-Walter z Kamienia Pomorskiego mając komplet punktów podobnie jak druga suczka RYTA z Kochanecke Cernavy Karela Sykory z Czech, ale pierwsza ma 3 lata, a druga 8 lat i jest najstarszym psem konkursów, trzecią lokatę zajmuje suczka GRACJA Herbu Flinta Elżbiety Adamowicz z Chocianowa.

         Zdobywcy pierwszych trzech lokat w konkursach otrzymali piękne puchary i medale oraz nagrody ufundowane przez Zarząd Okręgowy PZŁ w Szczecinie. Nagrody otrzymali również wszyscy zdobywcy dyplomów.

        Najlepszym przewodnikiem komisja sędziowska uznała Karela Sykorę z Czech i On też otrzymał puchar dla najlepszego jamnika szorstkowłosego VII Konkursu od Państwa Lewandowskich z Zielonej Góry oraz puchar dla najstarszego psa konkursów od Hodowli Sfora Zadory.

Jamniki szorstkowłose były szczególnie honorowane, bo w VIII-ym Konkursie puchar dla najlepszego jamnika od Państwa Lewandowskich otrzymała HARFA Sfora Zadory, a od Hodowli Sfora Zadory puchar CEZA-REI. Sfora Zadory dla najlepszej suki VIII Konkursu. Nawiasem mówiąc CEZA-REA to babka HARFY. Tyle o psach.

        Teraz należą się szczególne słowa uznania dla kolegów myśliwych z kamieńskich kół łowieckich „Jeleń” i „Żubr” oraz gryfickiej „Regi” za olbrzymi wkład pracy w przygotowanie i obsługę konkursów. Sama komisja kynologiczna nie podołałaby takiej pracy. Należy Im się za to szczególna opieka św.Huberta i oby Bór Darzył.

        Niestety jest też maleńka” łyżeczka dziegciu” Szczecińskich myśliwych na tych konkursach reprezentował tylko jeden pies-suczka HARFA, a trudno uwierzyć by szczecińscy myśliwi nie dysponowali rodowodowymi jamnikami. Podobnie jest na wiosennych konkursach tropowców i posokowców. Okręgowa Rada Łowiecka dysponuje na te wszystkie konkursy poważne kwoty, a korzystają z tego goście zagraniczni i w znacznej mierze członkowie ZKwP, którym dyplomy użytkowości są potrzebne do uzyskania dla psa tytułu Interchampiona.

       Koledzy myśliwi nie wstydźcie się swoich psów, nie muszą zaraz wygrywać, ale mogą się sprawdzić w regulaminowych warunkach. Komisja kynologiczna ORŁ zaprasza.

                                                                                                                Darz Bór

kliknij na  foto, aby otworzyć prezentację


      

     

·         

                        autor: Janusz Walter

[Do góry]